User Tools

Site Tools


zelazko

Table of Contents

Żelazko

Mój pierwszy projekt elektroniczny, który okazał się być użyteczny to przeróbka zepsutego żelazka pomocna do wytwarzania płytek PCB. Wcześniej zakręcałem żelazko (inne, sprawne) w imadło stopą do góry, a łyżeczką dociskałem wydruk do laminatu, po kilku tak zrobionych płytkach przyszło mi do głowy na stałe zamontować tak stopę żelazka. Tak się składało że w domu było zepsute żelazko, sprawdziłem czy stopa jest sprawna i postanowiłem ją użyć. Żeby nie było za łatwo oryginalny termostat był zepsuty, więc postanowiłem zrobić własny - elektroniczny.

Termostat

Schemat mojego termostatu.

Schemat nie jest zbyt piękny… Drabinka rezystorów R1 do R5 tworzą napięcie odniesienia dla opampa, który takie samo napięcie będzie utrzymywał na rezystorze R7, zamieniając Q1 w źródło prądowe o wydajności 1 / 1k = 1 mA. Stały prąd 1 mA przepływa przez rezystancyjny czujnik temperatury PT100 (RT1 na schemacie) zamieniając rezystancję w napięcie - które można porównać z ustawionym napięciem. Ustawione napięcie pochodzi z rezystora R9 i potencjometru RV1 (tutaj nastawiam temperaturę) przez które przepływa stały prąd 1 mA. Stały prąd pochodzi ze źródła prądowego na tranzystorze Q2, pomimo że nie jest on stabilizowany przez wzmacniacz, to ma te same parametry i rezystor emiterowy co Q1 więc powinien zachowywać się tak samo jak on dla tego samego napięcia/prądu bazy.

Dwa sygnały napięciowe, jeden z czujnika drugi z potencjometru trafiają do drugiej połówki wzmacniacza operacyjnego, który działa jako komparator. Sygnał z komparatora włącza optotriak i LED sygnalizujący że stopa jest włączona. Optotriak włącza triak, a ten zasila stopę.

Za triakiem jest jeszcze przełącznik włączający redukcje mocy dostarczanej do stopy (dioda prostownicza włączona w szereg).

Zdjęcia

Całe przerobione żelazko Termostat urządzenia

Widać że urządzenie jest już sfatygowane, powodem jest to że ten opis piszę dużo później niż projekt zrobiłem oraz to że często używam go też do podgrzania roztworu nadsiarczanu sodu, który potrafi nieraz gdzieś się rozlać i zostawić brzydkie ślady.

zelazko.txt · Last modified: 2016/07/14 16:44 by dmz