User Tools

Site Tools


zegar

Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Both sides previous revision Previous revision
zegar [2016/07/18 12:42]
dmz [Zdjęcia]
zegar [2016/07/18 12:58] (current)
dmz [Zegar]
Line 2: Line 2:
 Już przy okazji tworzenia [[minutnik|minutnika]] zamarzyło mi się zrobić zegar. Wtedy przeraziłem się rzekomą niedokładnością kwarców i nie miałem pomysłu jak to ugryźć. Teraz jednak nadszedł dzień odwagi i postanowiłem zrealizować projekt zegara. Wstępne rozmyślania (jaki MCU jakie funkcje ma mieć) są [[zegar_rozmyslania|tutaj]]. Już przy okazji tworzenia [[minutnik|minutnika]] zamarzyło mi się zrobić zegar. Wtedy przeraziłem się rzekomą niedokładnością kwarców i nie miałem pomysłu jak to ugryźć. Teraz jednak nadszedł dzień odwagi i postanowiłem zrealizować projekt zegara. Wstępne rozmyślania (jaki MCU jakie funkcje ma mieć) są [[zegar_rozmyslania|tutaj]].
  
 +Sercem zegara jest PIC16F716 działający z kwarcem zegarkowym (32768 Hz) co daje tylko 8192 instrukcji na sekundę. Cały projekt podzielony jest na dwie płytki. Pierwsza płytka to praktycznie goły PIC + złącza IDC, jedno do podłączenia płytki wyświetlacza i drugie do programowania. Na drugiej płytce jest wyświetlacz oraz jego driver (PCF8576C) i przyciski. Driver wylutowałem z mniejszego wyświetlacza jaki podarował mi kiedyś kolega (pozdrawiam Adriana W.). Driver obsługuje się przez i2c, czego brak w PICu jaki miałem, ale dość prosto było zaimplementować to w softwarze.
 +
 +Całość zasilana ma być z 3 baterii AA. Po wyliczeniach na papierze wyszło to o wiele bardziej ekonomiczne niż np. przetwornica step-up i jedno ogniwo AA (albo C), szczególnie że miejsca było sporo.
 +
 +Na dzień dzisiejszy projekt nie jest ukończony, ponieważ trwają pomiary czasu. Zegar jest podłączony do komputera i co godzinę odpytywany jest o aktualny czas (a zegar w komputerze jest synchronizowany przez ntp). Jeżeli zegar będzie dobrze odmierzał czas to postaram dorobić do niego budzik/​alarm (przycisk i włącznik alarmu już jest).
 ===== Zdjęcia ===== ===== Zdjęcia =====
 {{:​zegar0114.jpg?​200|Zegar od frontu, w tle programator}} {{:​zegar0114.jpg?​200|Zegar od frontu, w tle programator}}
zegar.txt · Last modified: 2016/07/18 12:58 by dmz