User Tools

Site Tools


zegar

Table of Contents

Zegar

Już przy okazji tworzenia minutnika zamarzyło mi się zrobić zegar. Wtedy przeraziłem się rzekomą niedokładnością kwarców i nie miałem pomysłu jak to ugryźć. Teraz jednak nadszedł dzień odwagi i postanowiłem zrealizować projekt zegara. Wstępne rozmyślania (jaki MCU jakie funkcje ma mieć) są tutaj.

Sercem zegara jest PIC16F716 działający z kwarcem zegarkowym (32768 Hz) co daje tylko 8192 instrukcji na sekundę. Cały projekt podzielony jest na dwie płytki. Pierwsza płytka to praktycznie goły PIC + złącza IDC, jedno do podłączenia płytki wyświetlacza i drugie do programowania. Na drugiej płytce jest wyświetlacz oraz jego driver (PCF8576C) i przyciski. Driver wylutowałem z mniejszego wyświetlacza jaki podarował mi kiedyś kolega (pozdrawiam Adriana W.). Driver obsługuje się przez i2c, czego brak w PICu jaki miałem, ale dość prosto było zaimplementować to w softwarze.

Całość zasilana ma być z 3 baterii AA. Po wyliczeniach na papierze wyszło to o wiele bardziej ekonomiczne niż np. przetwornica step-up i jedno ogniwo AA (albo C), szczególnie że miejsca było sporo.

Na dzień dzisiejszy projekt nie jest ukończony, ponieważ trwają pomiary czasu. Zegar jest podłączony do komputera i co godzinę odpytywany jest o aktualny czas (a zegar w komputerze jest synchronizowany przez ntp). Jeżeli zegar będzie dobrze odmierzał czas to postaram dorobić do niego budzik/alarm (przycisk i włącznik alarmu już jest).

Zdjęcia

Zegar od frontu, w tle programator Widok z boku Widok z tyłu, widoczny koszyk na 3 baterie AA

Schemat

Źródła

git clone http://dmz.edu.pl/zegar.git
zegar.txt · Last modified: 2016/07/18 12:58 by dmz